Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 27.07.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Simon Judit
Titlul articolului: Liberális doktrína, karakánság
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=17243


Abban is kivétel, hogy a párt nem személyfüggő, a doktrínához való ragaszkodása miatt, a pártot nem vonhatta ellenőrzése alá egyetlen személyiség sem.

A Soros Alapítvány megrendelésére készült közvélemény-kutatás adatai szerint a kormányzó Nemzeti Liberális Párt harmadik a népszerűségi listán, 11 százalékkal. A PNL-nek nem tett jót a kormányzás, pontosabban nem tett jót az állandó, néha alpári veszekedéssé fajuló vita a volt szövetségesével, a Demokrata Párttal, illetve az államfő és a kormányfő közötti állandó nézeteltérés.

Az államfő mindent elkövetett, hogy eltávolítsa Tăriceanut a kormány éléről, és lehetőleg egy demokrata miniszterelnök vegye át a kabinet vezetését. A liberális pártelnök-kormányfő viszont, kockáztatva a hitelvesztést, nem hajlandó lemondani, és kezére játszani az államfőnek, hogy kiírhassa az előre hozott választásokat. A PNL népszerűségének csökkenése nagyrészt Traian Băsescu és a demokraták lejáratási kampányának tulajdonítható.

2006-ban a liberálisok közel 30 százalékos támogatottságot mondhattak magukénak, mielőtt és miután megalakították a demokratákkal a D.A. Szövetséget. A PD siet elfelejteni, hogy a két alakulat közül a PNL-nek volt nagyobb a szavazótábora, és nélküle a választási szövetség aligha érte volna el a 34 százalékot.

Az egyetlen „talpon” maradt, több mint 130 éves történelmi párt 1990-ben Radu Câmpeanu vezetése alatt jelenik meg a politikai palettán. Egy ideig a PNTCD beárnyékolja, de 2000-től a PNL a legmarkánsabb ellenzéki alakulat, egészen 2004-ig, amikor a D. A. Szövetség keretében kormányt alakíthat, amelynek a miniszterelnöke Călin Popescu-Tăriceanu. Ugyanakkor a PNL az a párt, amely a legtöbbször szakadt és állt újra össze.

A gondok akkor kezdődtek, amikor Radu Câmpeanu 1992-ben kilépett az egy évvel korábban megalakult Demokratikus Konvencióból, és Mihály királyt javasolta államelnöknek. A párt nem jut be a törvényhozásba, és elnöke nem vállalja a felelősséget hibáiért. 1993-ban a kongresszus Mircea Ionescu Quintust választja elnöknek. Ezzel kezdődően több liberális alakulat jegyezteti be magát, egyiket Dinu Patriciu neve fémjelzi. 1994-ben a Quintus vezette PNL-t soraiba fogadja a Demokratikus Konvenció.

Azonban, míg a többi liberális alakulat felmorzsolódik – egyes tagok belépnek a DK-ba, mások a PNL-be –, a Quintus vezette alakulat egyre erősödik. 1998-ban összeolvad a Polgári Szövetség Pártjával (PAC), és ismét számottevő alakulattá válik. 1999-ben megkapja a Liberális Internacionálé teljes jogú tagságát.

1996-ban a CDR megnyeri a választásokat, s az alakulat elnöke, Emil Constantinescu győz az elnökválasztáson. A PNL 1996 és 2000 között a PNTCD, a PD és az RMDSZ alkotta koalíció tagja. A kormányzás nem mondható túl sikeresnek, több miniszterelnök váltja egymást a kabinet élén, folyamatos belső csatározások őrölik fel az erőket.

2000-ben a Konvenció, és így a liberálisok, csúfos vereséget szenvednek, Constantinescu nem kerül be az elnökválasztás második fordulójába. 2002-ban Theodor Stolojan veszi át a párt vezetését, és az alakulat ismét megerősödik. 2003-ban alakul meg a D. A. Szövetség, Stolojan és Băsescu vezetésével, amely azután bomlik fel, hogy Tăriceanu kormányfő kiiktatja a kormányból a demokratákat.

Időközben kiderült: Stolojan, Valeriu Stoica, aki szintén vezette a PNL-t, valamint Mona Muscă, akiről utóbb kiderült, hogy szekus besúgó volt, belülről próbálják gyengíteni az alakulatot, és Băsescu felhívására szorgalmazzák a PNL és a PD egyesülését. Tăriceanu, akit kormányfői kinevezése után választottak meg pártelnöknek, nem hajlandó feladni sem a párt önállóságát, sem a liberális értékrendet.

2006 őszén a hármak vezette csoport, melyhez csatlakozott Gheorghe Flutur volt mezőgazdasági tárcavezető, megalakítja a Liberális Demokrata Pártot (PLD), amely programjában prioritásként jelöli meg Băsescu támogatását. Az első Tăriceanu-kabinetben a PNL volt az egyetlen román párt, amely támogatta és mindmáig támogatja az RMDSZ kisebbségi törvénytervezetét.

Jelenleg a második Tăriceanu-kabinet kisebbségben kormányoz, és legádázabb ellenfele a volt szövetségese, a PD. Törvényjavaslatait, alkalmi megállapodásokat követően, a szociáldemokraták támogatják.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.